Forum o biznesie | oBiznesie.eu
ZUS dla osób "dorabiających" - Wersja do druku

+- Forum o biznesie | oBiznesie.eu (https://obiznesie.eu)
+-- Dział: Wszystko o firmie (https://obiznesie.eu/Forum-Wszystko-o-firmie)
+--- Dział: Prawo (https://obiznesie.eu/Forum-Prawo)
+--- Wątek: ZUS dla osób "dorabiających" (/Temat-ZUS-dla-os%C3%B3b-dorabiaj%C4%85cych)ZUS dla osób "dorabiających" - Kalavis - 03-04-2018

Witam, 
mam takie pytanko. Na różnych portalach grzmią, iż weszła w życie ustawa, że osoby, które nie zarabiają więcej niż 1 000 zł w skali miesiąca, nie muszą płacić ZUS. Czy to się tyczy dokładnie każdego biznesu - nawet sprzedaży tzn. plonów własnych? Rolleyes


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Joanna - 04-04-2018

Teoretycznie tak, ale jeśli chodzi o plony własne czy produkty naturalne/lokalne jak miody, dżemy etc. na to jest również kolejna ustawa i to ona chyba jest priorytetowa w tym zakresie. Jak wygląda kwestia audytu tego typu sprzedaży? Jakie są metody weryfikacji ile zarabiam i czy nie przekraczam tych 1 000 zł?


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Mateusz - 04-04-2018

Generalnie rozchodzi się o 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1050zł (2100zł brutto to minimalne) - nic więcej na ten temat nie bardzo wiadomo - zwolnienie miało obejmować osoby sprzedające np swoje rękodzieła, udzielające korepetetycji, czy zajmujące się drobnym handlem w internecie. Lecz nie oszukujmy się - kto by wyżył za 1050zł? Troszkę kuriozum, więc każdy "naraża" się na konieczność płacenia ZUS'u - chyba, że te 1050zł potraktuje jako "dorobienie na boku".


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Joanna - 09-04-2018

Nie noo.. Ja myślę, że ustawa jest całkiem-całkiem. Ten przepis jest wyraźnie skierowany względem pań, które sprzedają sobie marcheweczkę, pietruszkę i czosnek gdzieś na ulicy, nie mając nawet własnego straganu. Jestem ciekawa tylko co z tym podatkiem, bo plony własne mają jakieś 1-1,5 proc. Jak bez żadnej papierologii, skarbówka go ściągnie.


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Kalavis - 09-04-2018

Ostatnio czytałam wywiad z jakimś naczelnikiem skarbówki z Warszawy bodajże, ale nie jestem pewna. I on tak między wierszami powiedział, że owszem, że kontrole w kwestii podatku będą, ale tylko wtedy, gdy nie będą przekraczać kosztów z nimi związanych. Czyli mówiąc prościej, po co kontrolować babeczkę sprzedającą marchewkę jak jest tyle dużych firm w zanadrzu Smile.


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Joanna - 15-04-2018

Koszty wysyłania ponagleń, wypłat, w ogóle koszt rozpoczęcia sprawy - racja, to znacznie przewyższy jakikolwiek dochód z tej sprawy. A mandat pewnie z 50 zł. Chyba, że w górę pójdą również kary z tym związane, to wtedy zacznie się to opłacać.


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - Kalavis - 21-04-2018

Wydaję mi się, że poszły w górę "ceny", a raczej "koszty" związane z wystawieniem ponagleń, monitów, tych wszystkich tytułów wykonawczych etc. To źle, bo je wszystkie będzie pokrywał obywatel.


RE: ZUS dla osób "dorabiających" - PodatkiToZło - 21-04-2018

No jak się takie rzeczy wprowadza w kraju to pieniądze trzeba skądś brać. Teraz może nie będą sprawdzać tego podatku, ale jak kasy zabraknie w budżecie to takie kontrole zrobią, że się każdy system uszczelni.

Już teraz są w stanie wysłać upomnienia za niezapłacone grosze i to dosłownie grosze z odsetkami, które przez X lat urosły do rangi niebotycznych. Miałeś do zaplacania zaleglośc 100 zł, teraz nagle jest to 10 000 zl.