Forum o biznesie | oBiznesie.eu
Uniknięcie VATu - Wersja do druku

+- Forum o biznesie | oBiznesie.eu (https://obiznesie.eu)
+-- Dział: Wszystko o firmie (https://obiznesie.eu/Forum-Wszystko-o-firmie)
+--- Dział: Podatek dochodowy, podatek VAT (https://obiznesie.eu/Forum-Podatek-dochodowy-podatek-VAT)
+--- Wątek: Uniknięcie VATu (/Temat-Unikni%C4%99cie-VATu)Uniknięcie VATu - Kalavis - 09-04-2018

Mam takie dziwne, nurtujące mnie od dłuższego czasu pytanie. Zakładając czysto teoretycznie, że prowadzę firmę na ryczałcie. Moje dochody niebezpiecznie zbliżają się do granicy, po przekroczeniu której będę musiała płacić VAT. Czy z punktu widzenia prawnego, grożą mi jakieś sankcje w momencie, gdy rozbije przedsiębiorstwo "na dwa" - tj. jedno będzie na ryczałcie (jednoosobowa działalność gosp.) zarejestrowane na mnie, a drugie w tej samej formie na męża. Oba oczywiście dotyczące tego samego i na ten sam adres...


RE: Uniknięcie VATu - Mateusz - 10-04-2018

Z punktu prawnego Ty i jak i Twój małżonek macie prawo posiadać odrębne działalności - nie widziałem nigdy zapisu broniącego współmałżonkom posiadania dwóch oddzielnych firm. Byłoby to nieco "chore" Wink

Co prawda dla samego US może budzić podejrzenie prowadzenia podobnych działalności, bądź nawet bliźniaczych przez współmałżonków,lecz nie jest to niezgodne z prawem. Co najwyżej możecie spodziewać się kontroli ze strony US, gdyby mieli podejrzenie/powód do niej. Jeśli firma (jej księgowość) prowadzona jest rzetelnie to nie ma się czego obawiać.

Osobiście nie jestem jednak przekonany do takiego sposobu "uniknięcia VAT" - każda próba takiego działania może się skończyć nieprzyjemnie Smile


RE: Uniknięcie VATu - Joanna - 10-04-2018

A nieprzyjemnie znaczy jak?


RE: Uniknięcie VATu - Kalavis - 10-04-2018

"Osobiście nie jestem jednak przekonany do takiego sposobu "uniknięcia VAT" - każda próba takiego działania może się skończyć nieprzyjemnie " Mogę jeszcze na siostrę zarejestrować na drugim końcu miasta. Dlaczego może skończyć się nieprzyjemnie? Oczywiście, jak któraś z tych 2 firm dojdzie do VATu to już trzeciej zakładać nie będę, ale tak dla wygody np. aby mieć ubezpieczenie zdrowotne państwowe..


RE: Uniknięcie VATu - Mateusz - 11-04-2018

@Joanna
@Kalavis
może nie tyle co nieprzyjemnie co może być o tyle kłopotliwe, że wobec tych dwóch firm będą co jakiś czas prowadzone np. czynności sprawdzające, czy kontrole podatkowe. To jednak zależy już od samej interpretacji US - a jak powszechnie wiadomo - ile ludzi w US - tyle interpretacji przepisów.

Z prawnego punktu widzenia nikt/nic nie zabrania posiadania dwóch bliźniaczych działalności. Wszystko jak piszę zależy od tego, czego US się dopatrzy.


RE: Uniknięcie VATu - Kalavis - 15-04-2018

A jak się uprą, to nawet kontrolę raz na tydzień mogą robić. A coś w papierach zawsze się znajdzie - źle wypełniona faktura, brak podpisu, data nieodpowiednia... W sumie może lepiej to zapisać na kogoś innego - byle dwa różne adresy były.


RE: Uniknięcie VATu - Kalavis - 18-04-2018

A rejestracja firmy za granicą nie byłaby korzystniejsza? Do niedawna prym wiodła Wielka Brytania, nawet są firmy zajmujące się rejestracją firm z Polski na Wyspach. Wydaje mi się, że obecnie Rumunia czy nawet Ukraina będą mieli korzystniejsze 'prawo' w tym zakresie, a co za tym idzie niższe koszta prowadzenia działalności. Ktoś się orientuje jak to wygląda?