Forum o biznesie | oBiznesie.eu
Problemy z BDO - Wersja do druku

+- Forum o biznesie | oBiznesie.eu (https://obiznesie.eu)
+-- Dział: o Biznesie... (https://obiznesie.eu/Forum-o-Biznesie)
+--- Dział: o Biznesie... (https://obiznesie.eu/Forum-o-Biznesie--6)
+--- Wątek: Problemy z BDO (/Temat-Problemy-z-BDO)

Problemy z BDO - Joanna - 04-04-2018

Czy zajmując się sprzedażą używanych/zepsutych/niesprawnych telefonów mam obowiązek wpisu do Bazy Danych o Odpadach, która ruszyła z początkiem roku (jednoosobowa działalność gospodarcza) czy ta nowa ustawa dotyczy nieco "większego" przetwórstwa odpadami?

RE: Problemy z BDO - Mateusz - 04-04-2018

Cześć Joanna,
wygląda na to, że jeśli utylizujesz sprzęt elektroniczny to masz obowiązek wpisu do Bazy danych o Odpadach.

Wykluczenie następuje jedynie zgodnie z poniższym :
„Art. 51. 2. Ustawa o odpadach (Dz.U.2013 poz.21)

Nie podlegają wpisowi do rejestru

podmiot prowadzący działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, który zbiera odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo – wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów);”

Baza ma za założenie gromadzenie informacji m.in. o wprowadzanych do obiegu produktach w opakowaniach, olejach smarowych, oponach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz odpadach z nich powstających. Tak więc z mojego punktu widzenia taki obowiązek posiadasz Smile

RE: Problemy z BDO - Joanna - 09-04-2018

Zawsze mi z czymś dokopią w tym kraju. Jak nie ZUS, podatek, nieustanne kontrole to jeszcze jakiś głupawy rejestr. Widzę, że w Internecie pojawiło się setki firm świadczących usługę wpisu do BDO za jakieś dziwne, nieuzasadnione kwoty. Z tego co przeczytałam na stronie ministerstwa właściwego, wystarczy wypełnić wniosek, zapłacić i wysłać. Czym zatem zajmują się te firmy?

RE: Problemy z BDO - Mateusz - 10-04-2018

Joanna, nawiązując do kontroli podatkowych prowadzonych przez US należy dodać że niestety osoby je przeprowadzające najczęściej nie wiedzą jak je dokładnie wykonać - na swoim przykładzie mogę napisać, że co chwila podczas czynności sprawdzających mam telefony z US i prośbę o pomoc, jak rozczytać dany dokument i za co on dokładnie jest - wygląda to tak, jakbym sam przeprowadzał sobie kontrolę Wink

Firmy o których piszesz zajmują się tym, co dokładnie napisałaś - wiele osób za gotówkę woli się w tym wyręczyć Smile

RE: Problemy z BDO - Joanna - 10-04-2018

" osoby je przeprowadzające najczęściej nie wiedzą jak je dokładnie wykonać" - i finalnie utrzymujemy ludzi, którzy nawet w zakresie swoich kompetencji nic nie potrafią

RE: Problemy z BDO - Mateusz - 11-04-2018

@Joanna
no tak to niestety wygląda - nie można powiedzieć, że wszyscy, ale ja akurat tak trafiłem Smile

RE: Problemy z BDO - Kalavis - 15-04-2018

Ja w sumie zapoznałam się z tym BDO i mogę takie papiery wypełnić w 5 min jakby ktoś chciał. Tam jest raptem kilka karteczek do wypełnienia typu "nazwa firmy", "rodzaj działalności" etc. To robota na 5 minut.